26 Mayıs 2013 Pazar

Kitaplar Hakkıdaki Ön Yargılarımız

   Kitaplara ön yargıyla yaklaşan insanları oldum olası bu özelliklerini değiştirmek istemişimdir. Bir kitabı okumadan, o kitabın yazarı hakkında bilgi edinmeden, bir kitabı yargılamak ya da eleştirmek mümkün olmaması gerekiyor bence. Sözüm meclisten dışarı, fakat çoğu insan böyle insanlar yüzünden istediği kitabı okumaktan çekiniyor, hatta kitap okuma alışkanlığı elde edemiyor. Bazen hepimiz maruz kalırız " Kişisel gelişim kitabı mı o? " , " O elindeki çok satanlar listesinden mi? " gibi sorulardan. Ama ironi şudur ki, bu insanların çoğu kitap okuma alışkınlığı kazanamamış, bu nedenle kitaplar hakkında fazla bilgisi olmayan insanlar oluyor. Kitaplar hakkında -genel olarak- yeteri kadar bilgisi olan bir insanın böyle sorular soracağını ya da bir kitap alacağı zaman bu sorulara mağdur kalmaktan korktuğu için çekingen davranacağını sanmıyorum.

   Aslında bahsetmek istediğim yalnızca bu kadar değil, bir kitabın kapağına, süsüne püsüne bakarak kitap hakkında olumlu düşünmek de ön yargı kategorisine girer bence. Bir kez daha üzülüyorum ki, çoğu yazar kar amacı güderek kitap yazıyor ve kitabın çok satılması dolayısıyla daha fazla para kazanmak için bu yolu tercih ediyor. Hep beraber üzülsek ne güzel olur bu konuya. Yazarlık kutsaldır, bir yazarın amacı insanların ufkunu açmak olmalı, para kazanmak değil. Çoğu insan - özellikle de kitap okuma alışkanlığı edinmek için yola yeni çıkmış insanlar - bu ön yargıya kapılıp aldığı kitabı okurken hayal kırıklığına uğruyor ve kitap okuma serüveni başlamadan son bulmuş oluyor. Bu konuyu her düşünüşümde bir kez daha üzülüyorum. 
  
   Bir toplumda kitap okuma alışkanlığı edinmiş ne kadar çok insan varsa, o toplum o kadar gelişmiştir. Bu sözümün tersini savunacak bir insanın çıkacağını sanmıyorum. Bu nedenle toplumumuzda kitaplara ön yargıyla yaklaşan insanlar, çevresindeki insanların bu alışkanlığı kazanmasını engelliyor. Belki de çoğu insan bu şekilde kendisini de bu alışkanlıktan mahrum ediyor.

   Kitaplar hakkındaki ön yargılarımızın önemli bir konu olduğunu düşündüm. Bu nedenle fikirlerimi sizinle paylaşmak amacıyla böyle bir deneme yazmaya karar verdim. Okuduktan sonra bu konuda bana hak vereceğinizi umut ederek cümlelerimi sonlandırıyorum. Kendinize iyi bakmanız ve bol bol kitap okumanız dileğiyle.. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder